Mos bëni asgjë sot… Ja pse

Bëjmë jetojmë një jetë jashtëzakonisht dinamike, të udhëhequr nga nevoja për të qenë produktiv, të kompletuar dhe gjithmonë duke ecur përparaPor çfarë do të kishte ndodhur nëse vendosim të pushojmë? Shumica prej nesh shqetësohemi vetëm nëse e mendojmë një gjë të tillë – me frikën që mbesim prapa, ngadalësohemi apo edhe dështojmë.

Sidoqoftë një gjë e tillë, në të vërtetë mund të na ndihmojë që të kthehemi edhe më në formë dhe më të fuqishëm se asnjëherë më parë. Edhe ata që zakonisht bëjnë pushime nuk ia dalin të largohen krejtësisht nga jeta profesionale.

Kjo sepse kudo që shkojmë marrim me vete telefonat celularë dhe llaptopët, dhe u përgjigjemi mesazheve elektronike dhe aranzhojmë takime nga larg. Sipas një studimi të ri nga firma konsultuese “Radstad”, 42 përqind e punëtorëve kanë raportuar se ndihen të obliguar të kontrollojnë emailet gjatë kohës sa janë në pushime, madje 26 përqind e tyre thonë se ndihen edhe fajtorë që e shfrytëzojnë gjithë kohën e tyre të pushimeve.

Kështu që sugjerimet janë që kur të kemi kohën e pushimeve ta ndalim televizorin, telefonin dhe t’i shmangemi cilësdo mundësi që t’i ekspozohemi stresit të punës. Nuk është e thënë të uleni e të meditoni kur jeni në pushime- thjeshtë bëni çfarëdo që ju bën të ndiheni të relaksuar.

Mos i humb
 • Delawie takon Haradinajn (Foto/Video)

 • Pacolli me kërkesë publike për Isa Mustafën e Kadri Veselin

 • Thaçi: Debati për Demarkacionin do ta bashkojë pozitën e opozitën

 • Mërgimtarit nga Gjermania ia vjedhin veturën në Prizren

 • Ja cila diplomate kosovare shkëmbeu e-maile me Clinton (Dokument)

 • “Kosova ka të drejtë ligjore të vendoset si komb sovran në listën e OKB-së”

 • Nesër dhe pasnesër, Kuvendi hap dyert për bashkatdhetarët

 • Pacolli: Terrori në Turqi po na paralajmëron për rreziqet që na kanosen

 • Detajet e koncertit të Dua Lipës në Prishtinë

 1. 1
 2. 2
 3. 3

Lexo të tjera