Presidenti gjerman i “tmerruar” nga sulmi në Munich

ARCHIV - Der Präsidentschaftskandidat von SPD und Grünen, Joachim Gauck, steht am Mittwoch (30.06.2010) auf der Besuchertribüne während der Wahl des Bundespräsidenten durch die Bundesversammlung in Berlin. Die FDP-Spitze hat sich einstimmig für den SPD-Favoriten Joachim Gauck als Kandidaten für das Bundespräsidentenamt ausgesprochen. Das beschloss das FDP-Präsidium nach Informationen der Deutschen Presse-Agentur am Sonntag. Die Union wird anders als ihr Koalitionspartner FDP den SPD-Favoriten Gauck nicht als Bundespräsidentenkandidaten akzeptieren, wie die dpa aus Unionskreisen erfuhr. Foto: Hannibal dpa +++(c) dpa - Bildfunk+++

Presidenti i Gjermanisë, Joachim Gauck, thotë se ai është i “tmerruar” nga të shtënat në Munich, shkruan BBC.

Në një deklaratë, Gauck tha: “Unë jam me të gjithë ata që janë në zi për njerëzit e humbur ose të frikësuar për të dashurit e tyre”, transmeton Klan Kosova.

Ai gjithashtu ofroi “solidaritetin” e tij për njerëzit në shërbimet emergjente të cilët janë duke punuar në këtë mbrëmje, duke u përpjekur për të “mbrojtur njerëzit dhe për të shpëtuar jetë”.