Sallatë me mish pule

Sallatë me mish pule.

Përbërësit

2 copa mish të bardhë pule

1 qepe e vogel

Krip

200 ml ujë

50 ml majonez

150 gram djath

3 lugë susam

majdanoz

300 gram pasta te ziera.

Përgatitja:

Në fillim grini qepët imët dhe sëbashku me mishin e bardhë të ndarë në copa ta vogla hidhini në një tenxhere me ujë e vaj dhe lërini të zjejnë në zjarr të ngadaltë derisa uji të avullojë.

Zjeni gjithashtu edhe pastat.

Njëkohësisht fërgoni në tigan susamin, derisa të marrë ngjyrë të artë dhe lëreni të ftohet.

Pasi keni mbaruar këtë proçedurë, në një enë nxirrni mishin e bardhë, të kulluar nga qepa dhe vaji dhe aty shtoni majonezën, djathin e thërrmuar, susamin, majdanozin, pomodorinit e ndarë në dy pjesë dhe përzjeini mirë me njëra – tjetrën.

Kur ta shërbeni mund të shtoni edhe lëng limoni.