Majlinda e ARTË shkruan historinë në Rio 2016 (Foto)

Majlinda Kelmendi ka fituar në finale të Lojërave Olimpike Rio 2016 në xhudo për kategorinë deri në 52 kilogramë.

Xhudisjta nga Kosova mundi italianen, Odette Giuffrida.

Kjo është një arritje MADHËSHTORE dhe HISTORIKE për shtetin e Kosovës pasi kjo është medalja e parë olimpike dhe atë në pjesëmarrjen e parë.

Majlinda për të arritur deri në finale mundi Evelyne Tschopp, Christianne Legentil dhe japonezen, Misato Nakamuras.