Usain Bolt ende njeriu më i shpejtë në botë (Foto)

Usain Bolt edhe pas 12 viteve, mbetët njeriu më i shpejtë në botë.

Xhamajkani ka fituar për herë të tret radhazi medaljen e artë olimpike në 100 metra.

Sprinteri, distancën prej 100 metra e përshkroi për vetëm 9.81 sekonda, dukë lënë mbrapa amerikanin Justin Galtin me kohë 9.89 sekonda.

Andre De Grasse i Kanadasë fitoi medaljen e bronztë në, ku 11 metrat i përshkroi për 9.91 sekonda.

Bolt është i vetmi atlet deri tani që ka fituar medaljen artë në tre olimpiada radhazi.

Ai është duke u favorizuar për të fituar edhe dy garat tjera, atë 200 metra sprint, si dhe 4×100 metra.