Ymeri: Ndërkombëtarët nuk e ndihmojnë Kosovën duke lavdëruar pushtetin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, thotë se ndërkombëtarët nuk mund ta ndihmojnë Kosovën duke e lavdëruar pushtetin e tanishëm.

Ymeri, në një intervistë për OraNews, thotë se megjithatë pret që ndërkombëtarët ta kuptojnë se kush janë krerët e shtetit të Kosovës.

Kreu I Vetëvendosjes ka thënë se Asociacioni i Komunave serbe dhe Demarkacioni janë marrëveshje të vdekura, dhe sipas tij, nëse do të ratifikohen, kriza në Kosovë do të thellohet, ndërsa opozita e ka gati reagimin e saj.

Duke komentuar skandalin e përgjimeve, kryetari Ymeri thotë se dorëheqja e Adem Grabovcit nuk mjafton, duke shtuar se kjo tregon për kapjen e shtetit nga presidenti Hashim Thaçi dhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.