Televizioni kinez: Fotografitë e Omran, pjesë e “propagandës perëndimore”

Televizioni shtetëror kinez ka raportuar se imazhet e një djali të plagosur sirian, të cilat provokuan tmerr nëpër botë, nuk janë të vërteta, dhe se ato po përdorën si pjesë e një “lufte propagandistike”, për të mundësuar ndërhyrjen perëndimore në luftën civile të vendit, shkruan The Independent.

Regjimi sirian ka mohuar përgjegjësinë për sulmin ajror që plagosi Omran Daqneesh të mërkurën, ku u vranë nëntë persona përfshirë edhe vëllain e tij 10-vjeçar

Aleatët e Bashar al-Asadit kanë qenë të shpejt, për të kritikuar ashpër imazhet pikëlluese të cilat shfaqnin Omran dhe vëllezërit e motrat e tij, në rrënojat e shtëpisë së tyre.