Rrëfimi i Haradinajt se si Molliqaj nuk i linte të flisnin Kurtin e Ymerin (Video)

Teksa përplasjet brenda Lëvizjes Vetëvendosje kanë nisur të dalin në publik duke vënë në pah dallimet mes Dardan Molliqajt si ish-sekretar organizativ në parti dhe ish-liderit Albin Kurti për postin e të parit në parti, një intervistë e Ramush Haradinajt e dhënë korrikun e vitit të kaluar, shpalosë një detaj nga një ngjarje që pati quar në ndarjen e  bllokut opozitar VV, AAK dhe NISMA.

Kryepresonazh në atë ngjarje që kishte ndodhur në fillim të vitit të kaluar është Dardan Molliqaj. Të tri partitë që për më shumë se gjysmë viti ishin bërë bashkë për të kundërshtuar themelimin e Asociacionit të Komuanave Serbe në Kosovë dhe marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.

Liderët e tri partive së bashku me anëtarët më të lartë të tyre, ishin mbledhur në Gllogjan, në kullën e Ramush Haradinajt. Aty, sipas rrëfimeve të të dyja palëve ishte ndarë edhe blloku VV-AAK-NISMA.

Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-së, tash kryeministër i vendit, në intervistën e dhënë për RTV Dukagjini, tregon sesi Dardan Molliqaj nuk i kishte lënë të fliste Albin Kurtin, Visar Ymerin e Shpend Ahmetin.