SHBA dhe Sudani do t’i shkëmbejnë ambasadorët, duke i dhënë fund hendekut 23-vjeçar

Shtetet e Bashkuara dhe Sudani do të fillojnë shkëmbimin e ambasadorëve përsëri pas një hendeku 23-vjeçar, ka thënë Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo në një deklaratë të mërkurën, transmeton Telegrafi.

Marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Khartumit janë përmirësuar që nga rrëzimi në prill i presidentit të atëhershëm Omar al-Bashir dhe formimit të një qeverie kalimtare civile në gusht.

Njoftimi se të dy vendet do të fillojnë procesin e shkëmbimit të ambasadorëve përsëri erdhi gjatë vizitës së parë të kryeministrit sudanez Abdalla Hamdok në Uashington të mërkurën.

“Ky vendim është një hap domethënës përpara në forcimin e marrëdhënies dypalëshe SHBA-Sudan, veçanërisht pasi qeveria kalimtare e udhëhequr nga civilët punon për të zbatuar reformat e gjera nën marrëveshjen politike dhe deklaratën kushtetuese të 17 gushtit 2019”, tha Pompeo në një deklaratë duke lavdëruar Hamdokun.

Uashingtoni dhe Khartoum ishin në mosmarrëveshje për dekada.

Qeveria amerikane shtoi Sudanin në listën e saj të sponsorizuesve të shtetit për terrorizmin në 1993 për akuzat se qeveria e al-Bashir po mbështeste “grupet terroriste”, një përcaktim që e bën Sudanin teknikisht të papërshtatshëm për lehtësimin e borxheve dhe financimin nga FMN dhe Banka Botërore.

Por muajin e kaluar, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se Uashingtoni mund ta heq Sudanin nga lista dhe se të dy vendet nuk kanë më një marrëdhënie kundërshtare. Kongresi duhet të aprovojë një heqje të tillë.

Muajt ​​e demonstratave mbi rritjen e çmimeve për karburantet, bukën dhe mungesën e parave çuan në një kryengritje kundër al-Bashir, i cili u rrëzua nga ushtria në prill.