fbpx

Presidenti i Bjellorusisë ka një propozim të çuditshëm se si duhet luftuar coronavirusi: Shkoni në fshatra, punoni tokën me traktorë

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka inkurajuar bashkëqytetarët e tij që të shkojnë nëpër fshatra për të punuar dhe vozitur traktorë, si një mënyrë për tejkaluar epideminë e virusit COVID-19. Lukashenko i është drejtuar zyrtarëve të vendit gjatë një takimi dhe që është transmetuar në...

Të duash dhe të dashurosh, a janë e njëjta gjë?

Të duash dhe të dashurosh janë të dyja ndjenja të mrekullueshme, por të ndryshme. Saint-Exupéry përmes veprës së “Princit të vogël” na dhuron një pasazh të bukur që sot po jua propozojmë me qëllimin për të hedhur dritë mbi këtë realitet emocional që na përket...

Adoleshenti që transformoi jetën e miliona personave të verbër

Në Coupvray të Francës, më 4 janar të vitit 1809, lindi Louis Braille, i cili e sfidoi verbimin qysh si adoleshent. Kur ishte fëmijë, Braille pësoi një aksident dhe mbeti i verbuar, por derisa ishte ende nxënës shkolle, krijoi një formë të re komunikimi që...

Cilin leksion Akrepi do ta mësojë deri në fund të 2019-s: Astrologët janë të sigurt në këtë gjë!

Akrepi pothuajse gjithmonë përpiqet të fshehë pikëllimin, duke shkuar në çdo ndejë dhe duke marrë pjesë në çdo argëtim të mundshëm Nëse pjesëtarët e kësaj shenje besojnë që mund ta harrojnë dashurinë e cila ua ka thyer zemrën, mashtrohen keq – sepse diçka e tillë...

Historia interesante e njeriut më të pasur në botë, takimi me një gazetashitës

Dikush e pyeti njeriun më të pasur në botë, Bill Gates: “A ka njeri më të pasur se ju në botë?” Bill Gates u përgjigj, “Po, është një person që është më i pasur se unë”. Më pas tregoi këtë histori: Ndodhi gjatë kohës kur unë nuk...

Udhëtoi nga Afganistani për në Indi për të ndjekur kombëtaren e cricketit, nuk u lejua të futet në hotel për shkak të gjatësisë

Një burrë nga Afganistani që është adhurues i flaktë i sportit të “cricketit”, ka mbetur jashtë hotelit në Indi ku planifikonte të kalonte netët, kjo për faktin se ishte shumë i gjatë. Sher Khan që është 2.6 metra i gjatë kishte udhëtuar për në Indi...

Pozicioni juaj kur uleni në karrike, tregon shumë për karakterin tënd

Gjithkush ndoshta ka vënë re se ne shpesh ulemi në të njëjtën pozitë. Megjithatë, pak njerëz realizojnë se pozita e tyre është një veçori që mund të thotë shumë për ta. Ne kemi mbledhur për ju 10 pozicione të cilat tregojnë gjithçka për natyrën tuaj: Ky...

20 mijë dollarë për të qëndruar 10 orë brenda kësaj shtëpie, askush s’mund ta përfundojë sfidën

McKamey Manor në Tennessee, është ndërtuar që të jetë shtëpia më e frikshme në Shtete e Bashkuara. Vizitorët që duan të hynë në këtë “shtëpi të pushtuar nga shpirtrat e lig”, duhet të tregojnë lejen e mjekut, ta kalojnë disa teste dhe të nënshkruajnë një...

6 gjëra që nuk i dini rreth flokëve

Me siguri ju shikoni çdo ditë stile për flokët tuaj. Por ju nuk dini më shumë gjëra rreth tyre. Në qoftëse jeni kurioz të dini më shumë faktë rreth flokëve, atëhere Philip Kingsley, specialist i flokëve, tregon çdogjë rreth shëndetit të flokëve, duke filluar nga...

Kush punon në kompjuter ka nevojë për këtë vitaminë

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe të errëta, ndaj ata që punojnë në kompjuter kanë nevojë për vitaminë A. Sytë harxhojnë shumë rodopsinë, pigment fotosensitiv që është i nevojshëm për të parë sa më mirë. Vitamina...