Republika e Kosovës ka nevojë për një Strategji të qartë në Diplomacinë Ekonomike

Nga: Besnik Hoti - Zëvendësministër  i MPJ - së Prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, Ministria e Punëve të Jashtme ka...

Humbjet e Kosovës nga mos krijimi i institucioneve

Shkruan: Gazmend Abrashi Zvarritja për krijimin e institucioneve të reja, ka pasoja të mëdha politike, si dhe krijon një imazh të keq për vendin në...

Shqiptarët e Medvegjës,Bujanocit dhe Preshevës nuk kanë asnjë motiv për të dalë në zgjedhjet...

Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Paralajmërimi se zgjedhjet presidenciale në Serbi do të mbahen në muajin tjetër më 2 prill,prandaj shqiptarët e krahinës që përfshin komunën...

Shkruan Baton Haxhiu: Një përgjigje ndryshe për Albin Kurtin (1)

30 Në tri ditët në vijim Gazeta Express do ta botojë një analizë të gjatë të gazetarit dhe drejtorit të Televizionit Klan, Baton Haxhiu. Këtu...

PSDK-ja oficiele nuk është as e ish nismëtarëve, e as e “pronarëve”të rinj, por...

Shkruan: Fadil Maloku  1. Që në fillim me duhet ta sqaroj për publikun, se përse dështoj, Projekti dhe modeli i ofertës socialdemokrate në Kosovë, në...

Ramush Haradinaj: Një portret i paautorizuar

Halil Matoshi Ramush Haradinaj po ia rikthen dinjitetin Republikës dhe qytetarëve, duke u fokusuar në logjikën zbatuese, duke u dhënë shumë liri e favore bizneseve...

Nuk ka shkëmbim paqësor territoresh, ka vetëm skenar sirian, me Rusinë si arbitër kryesor

Shkruan: Prof. Milazim Krasniqi Çfarëdo iniciative për shkëmbin territoresh me Serbinë është akt tradhtie ndaj shtetit të Kosovës. Ja pse! 1. Iniciativa e tillë e bllokon...

Nga Liri–Pavarësi-Demokraci deri te Republika e Kosovës

Shkruan: Flurim Arifi Liri, pavarësi, demokraci, janë fjalët e të gjithë neve, që si gjenerata të ndryshme jemi rritur duke i kultivuar dhe anatemuar në...

Skënderbeu në Skënderaj

Kjo konferencë që po mbahet sot këtu në Skënderaj, paraqet një rëndësi të dyfishtë për qytetin tonë. E para: Duke organizuar këtë konferencë, komuna...

Qëndrueshmëria dhe partneriteti

Në përgjithësi, është e dukshme që Kosova, në 10 vjetorin e pavarësisë së saj, është në fazën më të rëndësishme të shtetësisë së vet. Kompletimi...