Lodhja intelektuale

Shkruan: Blerim REKA Shqiptarët nuk kanë një Sartër, të cilin nuk mundi ta ndalte as Presidenti Degoll, sepse siç thoshte- “nuk arrestohet Volteri”. Atëherë, para...

“Dhënia fund e ndarjeve dhe ribërja e Evropës”

Nga Christophe Castaner, Olivier Chastel, Dacian Cioloş, Joseph Muscat, Alexander Pechtold, Matteo Renzi, Albert Rivera dhe Guy Verhofstadt Në vitin 1918, Europa doli e shkatërruar...

KA VETËM NJË ZGJIDHJE PËR KONFLIKTIN, POR BE-ja PIKËRISHT ATË ZGJIDHJE E PËRJASHTON

Prof. Milazim KRASNIQI Problemi i Kosovës nuk zgjidhet kurrë me përpjekje që bazohen në plane të gabueshme, sikundër që janë duke bërë drejtuesit e Kosovës...

Në “udhëkryqin” e rrumbullakët!

Shkruan: Xhevdet Smakiqi Presidenti Thaçi kthehet nga OKB-ja ku në mungesë të dijës se këshilltarëve, i mësuan atje në SHBA se korgjimin e kufirit me...

Rroftë Hashim Thaçi!

Mustafa NanoKa shumë shqiptarë që Hashim Thaçin e kanë shpallur tradhtar. ”Tradhtar” i thonë në Kosovë, ”tradhtar” i thonë në Shqipëri, ”tradhtar” majtas, ”tradhtar” djathtas,...

Analizë në Washington Post: A mund t’i ricaktojnë kufijtë Kosova dhe Serbia, pa luftë...

Muajin që shkoi, Këshilltari për Siguri Kombëtare, John Bolton, tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës “nuk do të pengonin” një marrëveshjeje shkëmbimi territoresh...

Analizë: Presidenti serb rehabilitoi fashizmin e Milośević-it – pranoi se ai ka dështuar në...

Shkruan: Halil Matoshi Një Presidenti proeuropian, siç e pandehin në Bruksel Vućič-in, do të duhej t’i tërhiqej vërejtja nga Mogherini e Hahn, se lavdatat për...

Opinion-para se të kërkohet bashkimi-të vizitohet Medvegja, Bujanoci dhe Presheva

Shkruan: Mr.sc. Refik HASANI Liderët institucional të Kosovës,tani jan deklaruar lidhur me ate se Medvegja, Bujanoci e Presheva do t’i bashkangjiten Kosovës, kurse asnjëher asnjë...

Shteti nuk është pullë postale që mund të këmbehet

Administrata e Trampit ka filluar të çmontojë vendimet e paraardhësve të saj demokrat, Obamës e Klintonit, që nga sigurimet shëndetësore, marrërveshja me Iranin, ngrohja...

Kulminacioni i çorodisë politike

Njëqind argumente mund të justifikojnë konkludimin që duhet bërë një Delegacion të përbashkët për fazën finale të bisedimeve në Bruksel. Kulminacioni i çorodisë politike në...