Letër askujt

Akademik Mehmet Kraja Mbi Akademinë, mbi deficitin e vlerave dhe burrërinë e humbur, mbi konfuzionin e përgjithshëm dhe mbi dilemat rreth të ardhmes politike të...

Gabimi me ushtrinë dhe çfarë duhet bërë për të përmirësuar pozicionin e jashtëm të...

Nga Adri Nurellari Provokimet e fundit të Serbisë ndaj Kosovës si ndërtimi i murit në Mitrovicë, rifreskimi i mandateve të arrestit që sollën ndalimin e...

Shkëmbimi i territorit dhe i popullatës!?

Me rastin e propozimit të Akademikut Rexhep QOSJA, për shkëmbimin e Mitrovicës Veriore me Luginën e Preshevës Shkëmbimi i territorit dhe i popullatës!? Shkruan:Mr.Sc.Refik  HASANI Sa...

Pse dhe nga kush sulmohet aq paturpësisht Rexhep Qosja

Shkruar nga Behxhet Sh. Shala - Bajgora Ndotja morale, për përfitime materiale: Në çdo vend apo shtet normal pas ndryshimeve rrënjësore të sistemit shoqëroro –...

O sa mir’ me qen’ Shqiptar!

Nga: Lorenc Vangjeli   Patriotizmi amator është sport i lehtë, por që mund të prodhojë pasoja të rënda. Shumë të rënda dhe të paparashikueshme. Sidomos kur...

Asnjëherë mos i shuani ëndrrat e juaja…

Shkruan: Dorentinë Hiseni   Kur më pyesnin se ç'dua të bëhem kur të rritem , gjithmonë thoja se dua të bëhem mësuese, sepse mësuesja e klasës...

Janari i 1945-ës i kobshëm edhe për mësuesin e devotshëm Bedi Gjinaj

Shkruar nga Ismet Azizi Shaban Palluzha: “ Djemt me shkollë shohin me katër sy” Bedri Gjinaj është një ndër figurat më të njohura dhe më të...

Nikoll Lesi: Hashim Thaçi, një President patriot dhe diplomat

Nga Nikoll Lesi. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ishte mbrëmë në emisionin e të mirënjohurit Blendi Fevziu në TV Klan. Pas vizitës së Edi Ramës...

PDK-ja në mes të shkuares dhe të ardhmes

Shkruar nga Bahri Bivolaku Me 10 tetor të vitit 1999, nga një grup veprimtarësh të mbledhur rreth strukturave drejtuese politike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ...

Kisha në kampus, humor i spin doktorëve dhe rezoni shtetëror

Shkruan: Milazim Krasniqi Rikthimi i temës së kishës ortodokse serbe, që është ngritur në kampusin e Universitetit të Prishtinës gjatë regjimit gjakatar të Millosheviqit, është...