Njolla historike e LDK’së

Hashim Thaçi erdhi në krye të shtetit me votat e LDK’së, por zyrtarë të saj tash po thonë se kjo çështje i përket historisë....

“Blendi, 20 vjet na imponohesh dhunshëm, pa pikën e elegancës”

Shkruar nga Erl Kodra Me meritë apo jo, tashmë ti je kthyer në një fenomen televiziv. Sepse pavarësisht dëshirës tonë, ti ke 20 vjet që...

Shkruan Berat Buzhala: Thaçin duhet ta eliminojmë, sikur ky Rugovën

Nëse në vitin 1999 Rugova ishte detyruar që t'ia lëshonte vendin Thaçit për hir të kompromisit, ani pse President i zgjedhur, tash duhet të...

Për regjistrimin e popullsisë më 2021

Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Të lindurit në Medvegjë, Bujanoc, Preshevë dhe hapsira në ish-RSFJ, e që janë sot me qëndrim në Kosovë, do të duhej të...

4 D-të e Daçiqit: Dekonspirimi i doktrinës!

Shkruan: Sami Kastrati Mund të mos pajtohemi me interpretimin e fakteve, por duhet të pajtohemi mbi faktet ka thënë ish-sekretari amerikan i Shtetit dhe ai...

Gjarprin goditeni në kokë, Rezoluta nuk është e plotë

Nuk mjafton të thuhet që Kuvendi është institucioni që me dy të tretat i aprovon marrëveshjet ndërkombëtare. Këtë gjë e parasheh Kushtetuta. Rezoluta e...

Pengje të Hashim Thaçit

Reformat e paralajmëruara në PDK vazhdojnë të mbeten peng i ish-kryetarit Hashim Thaçi, ndërkohë që një popull i tërë ka mbetur peng i presidentit...

Shkruan Berat Buzhala: Të gjitha krimet e mia dhe gurthyesi

Informatë e rëndësishme për të gjitha palët e përfshira në debatin rreth krimeve të mia, dëshirës për të ma mbyllur gojën, qoftë nga politika,...

Lodhja intelektuale

Shkruan: Blerim REKA Shqiptarët nuk kanë një Sartër, të cilin nuk mundi ta ndalte as Presidenti Degoll, sepse siç thoshte- “nuk arrestohet Volteri”. Atëherë, para...

“Dhënia fund e ndarjeve dhe ribërja e Evropës”

Nga Christophe Castaner, Olivier Chastel, Dacian Cioloş, Joseph Muscat, Alexander Pechtold, Matteo Renzi, Albert Rivera dhe Guy Verhofstadt Në vitin 1918, Europa doli e shkatërruar...