Mjekët, Ismet Shaqiri, Salih Krasniqi dhe Elvis Ahmedi, kryhejnë operacionin e llojit të vetëm...

Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është kryer një operacion me laparoskopi, që sipas mjekëve, është i vetmi në botë. Ekipi i përbërë nga mjekët...

Mosofrimi i ndihmës mjekësore gazetares Ramaj në QKUK-reagon Grupi KOHA

Refuzimi i ofrimit të ndihmës mjekësore gazetares së “Kohës Ditore”, Saranda Ramaj, në Klinikën Emergjente të QKUK-së nga mjekja Nerxhivane Halimi, në natën mes...

Transfuzioni i gjakut dhe rëndësia e tij

Transfuzioni i gjakut nuk ka qenë një ndër opsionet e trajtimit mjekësor në fillimet e viteve 20-ta. Por, me zbulimin e grupeve të tij,...

7 pyetje dhe përgjigje në lidhje me rezonancën magnetike

Aparati i rezonancës magnetike është një nga teknologjitë më të avancuara dhe një nga arritjet më të fundit në mjekësi, e cila e lehtëson...

Ja çfarë sëmundje shkakton mungesa e kalciumit

Kalciumi është një mineral që trupi ynë e përdor për të stabilizuar presionin e gjakut dhe për të ndërtuar kockat dhe dhëmbët. Pjesa më...

Bekim Haxhiu pret në aeroport vogëlushen e shëruar nga leukemia

Albina Qela, bija e invalidit të UÇK-së, Dibran Qela e cila vuante nga sëmundja e leukemisë është kthyer nga Turqia ku ishte për shërim...

Fëmijët e kopshtit ‘Filizat’ në Prishtinë vizituan ordinancën stomatologjike MedikaDent Implant Center

Deri sa shumë prindër neglizhojnë shëndetin e dhëmbëve te fëmijët duke mos i dërguar ata për vizitë te stomatologu deri atëherë kur fillojnë problemet...

Kosova drejt një kujdesi të Integruar shëndetësor

Ministria e Shëndetësisë dhe projekti “Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor” (KSHQC) organizon sot konferencën “Drejt një Kujdesi Shëndetësor të Integruar në Kosovë". Në këtë...

1 vjeqarja Mbaresa Kabashi ka nevojë për ndihmën tonë!

Mbaresa Kabashi është vetëm 1 vjeqare dhe vuan nga Lekuemia dhe shërini i saj kushton 160 mije euro dhe duhet të trajtohet jashtë vendit...

Veseli: Mbështetja për shëndetësinë do të rritet

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka vizituar sot Klinikën e Onkologjisë të...