Djaloshi nga Kosova takon nxënësit amerikanë që ia paguan operacionin

Erblin Sllamniku nga Kosova ishte operuar me sukses në zemër, derisa ka falënderuar nxënësit amerikanë që paguan 5 mijë dollarë për operacionin e tij. Erblin...

Shoqata e Urologëve reagon për doktorin: Suspendimi i padrejtë, ekzistojnë kritere selektive nëpër klinika

Kryetar i Shoqatës së Urologëve të Kosovës, Xhevdet Çuni, ka reaguar për shkarkimin e doktorit Isa Haxhiu nga Klinika e Urologjisë. Çuni e ka...

Skandaloze: Abuzimi me të sëmurët mendor, privohen nga liria pa vendim gjykate

Dje, 10 tetori, ishte Dita Ndërkombëtare e Shëndetit Mendor. Kosova qëndron keq në respektimin e Ligjit për Shëndetin Mendor, që ka hyr në fuqi...

Mos qëndroni në shtrat nëse jeni me grip

Kur ju bie gripi, nganjëherë ju duket se gjëja më e mirë për të bërë është të qëndroni në shtrat. Por, çfarë nëse do t’ju...

Rikthehen specializimet në mjekësi

Duke filluar nga viti i ardhshëm, do të rikthehen mjekët specialistë në të gjithë vendin, aty ku nevojat janë më akute, pasi përfundojnë studimet...

Dhimbja e ciklit menstrual e ngjashme me një sulm në zemër

avarësisht se gratë përballen me dhimbjet e periodave çdo muaj, kjo dhimbje nuk merret shumë seriozisht. Pak gra guxojnë të thonë se janë të sëmura,...

Të lindurit në vitet ’80 të rrezikuar, vaksina e “Fruthit” duhet përsëritur

Personat e lindur në vitet ‘80-‘90 duhet të ribëjnë vaksinën ndaj “Fruthit” për shkak se në atë kohë është bërë vetëm një dozë e...

Premiumet për sigurim shëndetësor paguhen edhe në Postë

Ministria e Shëndetësisë, përkatësisht Agjensioni i Financimit të Shëndetësisë nënshkroi sot Marrëveshje bashkëpunimi me Postën e Kosovës, për bashkëpunim dhe asistencë të ndërsjellë për...

QKUK: Nuk pati dëme nga zjarri

Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka shpjeguar se zjarri që shpërtheu dje në Klinikën e Radiologjisë, nuk ka ndodhur në vendet ku janë aparaturat...

Kinezët, për shkak të dhembjes së kokës, NUK PINË ILAÇE: Kështu eliminohet dhembja! (Foto,...

Në trup ekzistojnë pika të caktuara kundër stresit, me stimulimin e të cilave trupi fillon të qetësohet dhe të lirojë stresin. Këtu hyn në...