fbpx

Stafi i Klinikës së Biokimisë në Kosovë futen në vetizolim

5 pjestarë të Klinikës së Biokimisë në Kosovë dhe drejtori i saj, Shemsi Veseli, janë futur në karantinë, pasi kishin kontakt me një person...

Koronavirusi/OBSH rekomandon marrjen e 6 masave konkrete nga qeveritë

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatë Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha në deklaratën e tij për mediat se vendet që kanë ndërmarrë politika...

Rreth 500 shtretër dhe 142 respiratorë për rastet me COVID-19 në Kosovë

Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK) aktualisht ka rreth 500 shtretër në dispozicion, me mundësi dyfishimi sipas nevojës, për menaxhimin klinik të rasteve me...

I njohur dhe i lirë: A do të ndihmojë një ilaç i vjetër malarie...

Hydroxychloroquine është përdorur për rreth 70 vjet për të trajtuar malarian, kushtet reumatike dhe sëmundjet e tjera. Tani përdorimi i tij i mundshëm në...

Rritet në 31 numri i të prekurve me coronavirus në Kosovë

Edhe një rast pozitiv u konfirmuar sonte, duke çuar në 31 numri i të infektuarve me coronavirus në Kosovë. Siç njofton Instituti Kombëtar i Shëndetësisë...

Ministria e Shëndetësisë shpall ndalesa të reja për shkak të Covid-19

Me qëllim të parandalimit të përhapjes së infeksionit Coronavirus COVID 19, i shpallur tashmë si kërcënim global i shëndetit publik, Ministria e Shëndetësisë ka...

Ramadani: Ditët në vijim janë më kritike, mbani distancën dhe higjienën personale-ta kalojmë me...

Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani i ka bërë thirrje edhe njëherë qytetarëve të vendit t’i respektojnë në përpikëri rekomandimet edhe...

Mikrobiologu Raka: Qëndrimi në shtëpi e ndërpret zinxhirin e përhapjes së coronavirusit

Lul Raka, mikrobiolog, njëherësh koordinator i bashkëpunimit me Qendrën Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë,...

Gjashtë raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të ditur se deri në orën 16:00, ka gjashtë raste të reja me coronavirus. Bëhet fjalë për një katër...

Kosova në emergjencë shëndetësore, në të gjitha spitalet janë vetëm 95 respiratorë

Në kohën kur Kosova është duke u përballur me emergjencë të shëndetit publik për shkak të pandemisë së coronavirusit të shpallur nga Organizata Botërore...