Studim: Ushqyerja me gji sjell zhvillime të mëdha në trurin e fëmijëve

Studimet më të fundit kanë rezultuar që sa më e madhe sasia e qumështit të nënës, aq më i madh zhvillimi i koifiçentit të...

Shkencëtarët: Alkooli, shkaktari kryesor i tumoreve

Lajme të këqija për të gjithë ata dashamirës të një gote pasditeve, në mbrëmje me miqtë, apo për koktejet e njëpasnjëshme gjatë festave të...

Mosofrimi i ndihmës mjekësore gazetares Ramaj në QKUK-reagon Grupi KOHA

Refuzimi i ofrimit të ndihmës mjekësore gazetares së “Kohës Ditore”, Saranda Ramaj, në Klinikën Emergjente të QKUK-së nga mjekja Nerxhivane Halimi, në natën mes...

Emergjenca po kërkon helikopter për ambulancë

Qendra Klinike Emergjente e Kosovës, tash e gjashtë vite po kërkon nga Ministria e Shëndetësisë që në bashkëpunim me institucionet tjera relevante t’ua sigurojnë...

Hani këto produkte, formoni muskujt

Vezët janë të pasura me proteina, vitamina dhe përveç kësaj përmbajnë zink, hekur dhe kalcium, duke i bërë ato një nga ushqimet më të...

Hurma lufton sëmundjen e anemisë

Hurma është e shijshme dhe pëlqehet nga të gjithë; përdoret e freskët, e thatë, përgatitet reçel, marmelatë dhe ëmbëlsira të ndryshme. Fruta përmban rreth 17%...

Me probiotikë kundër alergjive sezonale

Probiotikët, ose bakteret e mira, mund të ndihmojnë njerëzit që vuajnë  nga alergjitë sezonale, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët kanë analizuar rezultatet e 23...

Hajnesha e QKUK-së dënohet nga gjykata për vjedhjen e barnave, nuk i ndërpritet kontrata...

Infermierja e SHSKUK-së, Emine Rama, para gjykatës ka pranuar fajësinë për vjedhjen sistematike të albuminave. Ajo është shpallur fajtore për veprën shpërdorim të detyrës zyrtare,...

Sukses i madh në QKUK: Pacientit i ngjitet krahu i amputuar

Labinot Maksuti nga Izniqi i Deçanit, ditë më parë aksidentalisht derisa ishte duke punuar, pësoi lëndim të rëndë në krah. Praktikisht, krahu i tij ishte...

QKUK’së i mungojnë mbi 40 lloje të barnave esenciale

Dhjetëra produkte të listës esenciale mungojnë aktualisht në QKUK. Pa barna të ndryshme ka mbetur pothuajse çdo klinikë. Aktualisht mungojnë citostatikët që janë barna për...