Celularët e ardhshëm të Apple do të mbushen përmes wirelessit

Duket se celularët e Apple prej këtij viti do të mund të mbushen edhe përmes wirelessit. MacRumors siguroi një shënim nga analisti i KGI Securities,...

WhatsApp rritë sigurinë e tij

WhatsApp ka lëshuar një verifikim dy-hapësh për të gjithë përdoruesit, ka njoftuar kompania përmes një përditësimi në ueb-faqen e saj. Matjet shtesë të sigurisë ju...

10 celularët më me influencë në histori (FOTO)

Celularët janë bërë pjesë e pandalshme e jetës sonë. Gati të gjithë nga ne, e kemi të pamundur që të dalim nga shtëpia apo të...

iPhone 8 më i shtrenjti në histori , ja sa do të kushtojë

Telefoni i ardhshëm i kompanisë, iPhone 8, raportohet se do të jetë më i shtrenjti në historinë dhjetëvjeçare të iPhoneve. Sipas një raportimi të ri,...

Hapet ekspozita “Varshmëria në teknologji”

- Sot në Galerinë “Kragi” në lagjen Arbëria prapa Ministrisë së Shëndetësisë hapet ekspozita e fotografisë me titull “Varshmëria në teknologji”. Autor i ekzpozitës është...

A e dini pse çdo tastierë ka ‘gunga’ të vogla në butonin ‘F’ dhe...

Çdo tastierë ‘QWERTY’ ka gunga të vogla në tastet “F” dhe “J. Kjo është arsyeja. Ka ta bëjë me komoditetin. Tastierat në makinat e hershme...

Plani i Google për të sjellur Wi-Fi në stacione hekurudhore

Google se shpejti do të fillojë të punojë në projektin e saj “Google Station” për të sjellur Wi-Fi të shpejtë në stacionet hekurudhore . ”Me qëllim...

Viber sjell atë që keni dashur gjithmonë, “mesazhet sekrete”

Përdoreni pa pendesa. Një nga aplikacionet më popullore të enkriptuara të chatit, Viber , ka nxjerrë atë që quhet “mesazhe sekrete” , i cili u...

10 PROFESIONET QË DO TË ZËVENDËSOHEN NGA KOMPJUTERËT

Ekspertët kanë parashikuar se shumë nga profesionet e njerëzve do të zëvendësohen duke u automatizuar nga mundësitë që ofron teknologjia. Punët të cilat nuk rrezikojnë...

Nxiten vajzat të studiojnë shkencat kompjuterike

Teknologjia informative dhe e komunikimit është njëri nga profesionet më të kërkuara në kohën e sotme. Në këtë profesion në Kosovë kryesisht punojnë meshkujt dhe...