Supë peshku me perime

Është një supë tipike mesdhetare, plot shije dhe në të njëjtën kohë e shëndetshme. Përbërësit: ▪ 1.5 litra lëng peshku ▪ Selino ▪ Majdanoz ▪ Kripë ▪ Piper ▪ 3 kokrra...

Këto ushqime nuk duhen futur kurrë në frigorifer

Disa ushqime e humbin shijen dhe vlerat e tyre ushqimore nëse i fusim në frigorifer dhe kjo vihet re edhe sepse ato prishen shpejt. Më...

Doni një mëlçi të shëndetshme: Ja 5 ushqimet dhe pijet që ju ndihmojnë

Mëlçia është një pastrues i veçantë i organizmit tonë, e cila aq shumë bën për ne sa që ndonjëherë është e nevojshme që t’i...

Këto janë ushqimet që ju risjellin lumturinë pas një ditë stresuese

Sa herë që ndiheni poshtë me humorin, doni të gjeni me patjetër një motiv për t’ju rikthyer buzëqeshjen. Mund të dëgjoni këngën tuaj të...

Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer – hit botëror: Desert shumë i mirë

Ëmbëlsirat më të mira bëhen nga artikujt natyrorë. Desertët vërtet të mirë bëhen shumë lehtë, ndërsa receta ka arritur nga Amerika Latine. Ne e adhurojmë,...

Torte Mozaike

Përbërësit 5 pako biskota Pettit 1/2 qumësht gota te cajit 4 kakao luge te gjelles 6 sheqer pluhur luge te gjelles 100 gr margarinë PËRMBI 1 kokos gote te cajit Hapat 1 Ndani biskotat...

Çorba shtëpiake nga mishi i pulës sipas recetës së gjysheve tona

Përbërësit: – 1 pulë, – 2 karota, – 1 rrënjë majdanozi, – 3 qepë të vogla, – 1 presh, – 1 gotë qumësht, – 1 vezë, – Erëza: kripë, piper të pabluar,...

Gurabija me lajthi

Përbërësit 125 gr gjalpë 1 gote te cajit kanellë 2 vezë 1 gote te cajit sheqer pluhur 1 gote nisheste gjysme Pluhur pjekje gjysme vanilje perafersishte 3 gota miell PERMBI lajthi të bluara Hapat 1 Ne nje...

Ëmbëlsirë që nuk piqet

Përbërësit 240 gr biskota të bluara 120 gr margarinë 200 gr çokollatë per zierje 100 gr çokollatë e bardhë 120 gr margarinë 80 ml ujë të ngrohtë 4 te verdha te...

Tortë me tri shije

Perbersit: 5 l qumesht 6 pudinga vanilje 18 luge shheqer 500 gr margarin 500 gr sheqer pluhur 300 gr kokos 300 gr arra te...